Detská literatúra

Mami, oci, vážim si to (Petra Arslan Šinková)

Knihy od psychologičky Petri Arslan Šinkovej som vám predstavila už dávnejšie. Do série pribodol ďalší titul. Tentoraz nesie názov Mami, oci, vážim si to a opäť v sebe ukrýva príbehy pre rozvoj EQ.

Ako už napovedá názov, kniha sa bude venovať hodnotám a empatii. Čakajú nás tri príbehy, ktoré deťom pomôžu pochopiť niektoré situácie. Prvý je o chlapcovi, ktorý si nevážil svoje hračky. Stále chcel niečo nové a pritom sa nehral s tým, čo má. Autorka v príbehu predstaví frustráciu chlapca, ktorú poznáme snáď všetci, ktorí máme deti. Ako sa s touto situáciou popasovať? Vďaka príbehu deťom ukážeme, aké to je podeliť sa s hračkami. Zároveň nám rodičom autorka dáva rady, ktoré by nám mohli pomôcť. Mne sa veľmi páči tip, podľa ktorého deťom hračky obmieňame v istých intervaloch. Zároveň ma potešilo, že niektoré tipy sme už aplikovali skôr, ako sme knihu čítali.

V ďalšom príbehu si deti spravili z jedla hru a hádzali sa s ním. Keď však neskôr chceli jesť, zistili, že chutné jabĺčko už nie je. Práve preto, že sa s ním zabávali. Rodičia ich preto vezmú na samozber a neskôr ich naučia aj sadiť jahôdky. To už deti vedia, že nie je všetko len tak zázračne v chladničke či v špajzi. Vidia námahu pri zbere, ale aj trpezlivosť pri vlastnom pestovaní. Opäť nám autorka dáva niekoľko tipov, ako s deťmi diskutovať na túto tému. Ako treba deti zapájať. Či už do upratovania, alebo aj do pestovania plodín. Nevadí ak nemáte záhradu. Stačia aj drobné klíčky či jahôdky na balkón.

Posledný príbeh je o chlapcoch, ktorí radi trávia čas so svojou starou mamou. Zbožňujú jej koláče. Vylizovať misky ich baví, keď však príde čas na pomoc pri umývaní riadu, tak ich zrazu niet. Neskôr ich stará mama poprosí, aby si urobili poriadok s hračkami. Práve vtedy však jedia koláč a upratovaniu sa vyhnú. Neskôr sú prekvapení, prečo ich stará mama nevládze. Myslím, že aj tento príbeh je pre deti veľmi dôležitý. V dnešnej dobe si deti nevážia, čo pre nich starí rodičia robia. Len veľmi ťažko rozumejú tomu, prečo nemajú toľko energie ako mali dávnejšie. Naučiť deti vážiť si starších ľudí a mať k nim úctu si vyžaduje najmä pozitívny prístup rodičov. Oni majú byť pre deti príkladom.

Séria kníh Mami, oci je jedna z najlepších, aké na Slovensku vychádzajú. Je vidieť, že knihu napísala detská psychologička. Jej rady majú logiku, sú zrozumiteľne a jasne vysvetlené. Kniha je napísaná tak, že deťom vieme pri čítaní zdôrazniť, čo je dôležité. Za každým príbehom nájdeme otázky, ktoré nám pomôžu s deťmi na tému diskutovať.

Mami, oci, vážim si to je veľmi dôležitá kniha, ktorá deťom ukáže správne hodnoty. Naučí ich, aký by mali mať postoj k svojim hračkám. Naučia ich vážiť si jedlo a aké to je, keď sa o vypestovanie zaslúžia oni sami. A asi najdôležitejšie je ukázať deťom, ako prejaviť úctu k starším. Knihy sú vhodné pre deti od 5/6 rokov. Tematicky je ideálna na obdobie Vianoc, keď deti dostanú množstvo darčekov. Vďaka knihe si ich možno budú vážiť o čosi viac.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Fortuna Libri.

Titul: Mami, oci, vážim si to

Autor: Petra Arslan Šinková

Ilustrácie: Katarína Gasko

Počet strán: 48

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

Foto: Drominička

0 comments on “Mami, oci, vážim si to (Petra Arslan Šinková)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: