Romány

Ticho nikdy nemlčí (Silvia Bystričanová)

Na prelome roka som sa pustila do knihy od Silvie Bystričanovej s názvom Ticho nikdy nemlčí. Útlu knihu som dočítala na Nový rok. Vďaka tomu vám v roku 2023 prinášam prvú recenziu.

Anna je šesťdesiatnička, ktorá sa stále udržuje vo forme. Melichar je doktor na dôchodku. Obaja si vážia jeden druhého a vedia si porozumieť aj bez slov. Potom však príde moment, kedy si Melichar kúpi pohrebníctvo. Rodinu to znepokojí a tak vysielajú vnuka Dionýza, aby zistil, či je starý otec v poriadku. On vďaka tomu spoznáva starého otca z iného uhla. Okrem toho však nájde počas pobytu u starých rodičov aj čosi iné.

Nemožné? Všetko na svete je možné, ak na to aspoň jeden človek pomyslí.

str. 24

Autorka sa už stáva akousi stávkou na istotu. Istotu, že príbeh bude pokojný, príjemný a ľahko sa bude čítať. Istotu, že v knihe nájdem viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Opäť sa mi to potvrdilo. Začítanie sa nebolo vôbec náročné. Krátke kapitoly, nadpisy abecedne usporiadané. Naznačujú, čo v kapitole nájdeme. L ako láska, M ako múdrosť, N ako neha. Knihou je možné prelúskať sa za veľmi krátky čas. Ja však odporúčam vychutnať si ju. Nasať každé slovo aj myšlienku.

Kým má s kým mlčky pozerať staré fotografie, sú to ešte stále dobré časy. A keď už nebude s kým, stále tu budú staré fotografie, aby sme mohli privrieť oči a zopakovať si svoje dejiny. Aj s chybami. A keď oči silno zatisneme, možno aj bez nich.

str. 38

Práve myšlienky v príbehu nám prinášajú najviac. Nútia nás spomaliť, zamyslieť sa. Toto nie je kniha, od ktorej treba čakať drámu a napätie. Skôr pokoj a rozjímanie. Opäť som použila veľmi veľa lepiacich papierikov, aby som si mohla zaujímavé myšlienky poznačiť a časom sa k nim opäť vrátiť. Autorka sa zaoberá okrem iného aj smrťou či strachom. Nič z toho však nie je predstavené ako niečo zlé. Skôr ako niečo, čo patrí k životu. Niečo, čo musíme akceptovať a čeliť tomu.

Krik najlepšie počuť, keď sa pri ňom mlčí.

str. 65

V príbehu je postava Leopoldíny, ktorá nevychádza z domu. Mala som ju rada. Ja mám tiež občas pocit, že za bránou domu sa cítim najlepšie. Jej éterickosť ma fascinovala. Zároveň som rozumela aj jej matke, ktorá bola nešťastná z jej správania. Leopoldína však nájde motiváciu vyjsť z domu. Zrejme tú najkrajšiu. Po malých krôčikoch ísť v ústrety svojmu strachu. Poldy môže byť inšpiráciou pre mnohých ľudí s rôznymi strachmi.

Ticho nikdy nemlčí je príjemná kniha, ktorá sa vznáša vo vianočnej atmosfére. Citlivý príbeh o láske a rodine. O tom, aké je ťažké nechať deti slobodné, o tom, ako prekonávať strach a ako si dôverovať navzájom. Je to kniha plná myšlienok, ktoré nás prinútia spomaliť.

Úryvok z knihy nájdete na stránke vydavateľstva:

https://www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/beletria/ticho-nikdy-nemlci.html?page_id=148984

Titul: Ticho nikdy nemlčí

Autor: Silvia Bystričanová

Počet strán: 144

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Dominika

0 comments on “Ticho nikdy nemlčí (Silvia Bystričanová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: