Romány Srdcovky roka 2023

Polnočná ruža (Lucinda Rileyová)

Vydavateľstvo Tatran sa fanúšikom Lucindy Riley rozhodlo uľahčiť čakanie na očakávanú ôsmu knihu zo série Sedem sestier. Na sklonku roka nám prinieslo titul s názvom Polnočná ruža. Úchvatná obálka v sebe ukrýva typickú Lucindu.

Anáhita sa ani na konci svojho dlhého života v Indii nezmierila s tým, že pred osemdesiatimi rokmi prišla o dieťa. Bola presvedčená, že žije, a to aj napriek tomu, že dostala úmrtný list. Svoj príbeh dala na papier a odovzdala ho svojmu vnukovi. Verila, že príde deň, keď jej Ari pomôže a nájde všetky odpovede. Hľadať musí v Anglicku v sídle Astburyovcov. V tomto čase sa tu natáča historický film, kde je hlavnou hrdinkou Rebecca, ktorá sa v sídle skrýva pred mediálnym ruchom. Zoznámenie s Arim a okázalé panstvo v nej vyvolajú zvedavosť. Spolu s ním začne hľadať spojenie medzi jeho indickou rodinou a potomkami šľachty v Devone. Nájde Ari to, čo v Anglicku hľadal a podarí sa Rebecce vziať život do vlastných rúk?

Asi ani nemusím písať, že na túto knihu som sa nesmierne tešila. Od Lucindy ma ešte žiadna kniha nesklamala. Polnočná ruža dokonca prekonala moje očakávania. Ja som si ju zámerne odkladala až na obdobie po vianočnom zhone. Chcela som si čítanie vychutnať naplno. To sa mi podarilo. Začítala som sa veľmi ľahko. Súčasná dejová linka sa odohráva v roku 2011, historická o sto rokov skôr.

Mierne zmätená som sa cítila, keď som v texte čítala, že príbeh sa odohráva v roku 1911, hoci išlo o dejovú líniu z roku 2011. Chvíľu mi trvalo, kým som si uvedomila, že ide o chybu. Navyše ma nepotešili ani chyby či preklepy, na čo nie som v Tatrane zvyknutá. Verím, že ide len o výnimku nesvedčiacu o kvalite práce vydavateľstva.

Rozmýšľala som, ktorá časť ma bavila viac. Historická alebo súčasná? Prišla som na to, že obe som si vychutnala rovnako. V tej súčasnej sa mi páčilo fungovanie panstva, ktoré musí byť náročné a nákladné spravovať. Mohla som byť aj na natáčaní filmu a zažiť mediálny rozruch. Zároveň ma však fascinoval život v Indii pred mnohými rokmi. Tradície a spôsob života. Kasty a dohodnutí manželia. Princezné a princovia. Všetko opísané tak verne, akoby tam autorka žila.

Príbeh je od začiatku opradený tajomstvami. Tie som postupne spolu s hlavnými postavami odhaľovala. Autorka má môj nesmierny obdiv, ako dokáže minulosť a súčasnosť prepojiť. Ja osobne nevyhľadávam historické romány. Ona však vie príbeh podať tak, že aj jej historické linky zbožňujem. Popri odkrývaní škriepok minulosti nám autorka ukazuje aj ako ťažko sa žilo v Londýne na začiatku 20. storočia mladej Indke. Predsudky voči jej farbe pleti som vnímala veľmi citlivo. Najviac preto, že u mnohých sa nezmenili ani po toľkých rokoch.

Polnočná ruža sa hneď v úvode roku stáva mojou srdcovkou. Jedinečný spisovateľský talent Lucindy Riley sa ukázal v plnej krásne. Kniha je plná kontrastov medzi Indiou a Anglickom. Na jednej strane sledujeme maharadžov a princezné a na druhej zdržanlivú britskú šľachtu plnú predsudkov. Kniha rozpráva príbeh, ktorý chytí za srdce každého čitateľa. Dovolím si tvrdiť, že je to jeden z najlepších príbehov, ktoré som od autorky čítala. Škola len tých chýb, ktoré nastali pri slovenskom vydaní. Bez nich by bola dokonalá.

https://www.slovtatran.sk/polnocna-ruza

Titul: Polnočná ruža

Originálny názov: The Midnight Rose

Autor: Lucinda Riley

Preklad: Mária Kočanová

Počet strán: 488

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Polnočná ruža (Lucinda Rileyová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: