Detektívky

Záhada siedmich ciferníkov (Agatha Christie)

Na začiatku roka som nemohla v čítaní vynechať ani moju obľúbenú Agathu Christie. Do rúk som vzala knihu s názvom Záhada siedmich ciferníkov. Bola iná, ako som zvyknutá. Či v dobrom alebo v zlom sa dozviete v recenzii.

Manželia Cooteovci si prenajali na dva roky sídlo Chimneys. Majú radi spoločnosť mladých ľudí a tak si pozvali niekoľko priateľov. Jeden z nich má problém ráno načas vstať. Ostatní sa preto rozhodnú, že si z neho vystrelia. Do izby mu pripravia 8 budíkov, ktoré majú postupne skoro ráno začať zvoniť. Lenže Geryho Wada budíky nezobudili. V tom čase bol už mŕtvy a na rímse v izbe bolo 7 budíkov. Začne vyšetrovanie. Jeho priatelia sa však rozhodnú pátrať na vlastnú päsť. Podarí sa im vypátrať vraha?

Podľa anotácie je táto kniha pokračovaním Tajomstva sídla Chimney. Keďže som prvý diel nečítala, chvíľu som váhala, či mám vôbec v príbehu pokračovať. Urobila som však dobre, keď som sa rozhodla nedbať na nedostatok informácií z prvého dielu. Možno som prišla o časť vykreslenia postáv, ale nemám pocit, že by mi čokoľvek uniklo. Párkrát sa síce spomenie vražda, ktorá sa v sídle už odohrala, v pochopení príbehu to však nijako nebráni. Príbeh a jeho zápletka sú nové.

V úvode si môžeme prečítať predslov od Val McDermidovej. Čitateľovi naznačuje, že táto kniha je iná ako sme zvyknutí. Poukazuje na istú paródiu na trilery či špionážne romány. Musím sa priznať, že ma trochu mrzí, že jej slová neboli v závere. Takto som už ako čitateľka bola vopred spracovaná na inakosť príbehu. Hoci všetko v predslove bola pravda, trochu ma mrzelo, že som na drobnosti v príbehu nemohla prísť sama.

Táto kniha je naozaj iná, ako sme od Agathy zvyknutí. Bola nesmierne vtipná. Bol z nej cítiť veľký nadhľad. Situácie a dialógy boli zábavné. Veľmi som si obľúbila postavu Bundle, ktorá bola ako neriadená strela. Možno si pomyslíte, že ide o komédiu a tak trochu je to aj pravda. Popritom však vyšetrujeme vraždy. Dostávame drobné čriepky informácií, z ktorých sa snažíme poskladať súvislosti, ktoré k ním viedli. Musím napísať, že ten, kto bol zodpovedný, mi nebol veľmi sympatický. Niečo sa mi na ňom nezdalo. Takže prvýkrát môžem tvrdiť, že som mala aspoň tušenie.

Záhada siedmich ciferníkov sa u mňa zaradila na popredné priečky autorkiných kníh. Kniha sa číta takmer sama, je vtipná, ale aj plná napätia a zvratov. Dokonca som si viackrát povedala, že je v dobrom zmysle absurdná. Autorka ma naozaj prekvapila. Čítanie som si užila. Určite odporúčam.

Knihu kúpite v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Záhada siedmich ciferníkov

Originálny názov: The Seven Dials Mystery

Autor: Agatha Christie

Preklad: Alexandra Ruppeldtová

Počet strán: 232

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Záhada siedmich ciferníkov (Agatha Christie)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: