Detská literatúra

Domáce laboratórium (Robert Winston)

Môj päťročný syn má rád informácie a veľa sa pýta. Rád skúša, ako veci fungujú. Preto som vedela, že kniha Domáce laboratórium od Roberta Winstona sa stane doma hitom. Aj tak bolo.

Aj napriek tomu som ju brala s rezervou. Keďže je určená starším deťom, bála som sa, že pre menších mysliteľov v nej veľa vhodného obsahu nebude a pokusy budú príliš náročné. Opak je však pravdou.  Pokiaľ budete deťom pomáhať, všetko zvládnu aj tie od 5 alebo 6 rokov. V úvode nájdete predhovor autora, ktorý vysvetľuje, prečo sa stal vedcom. Pridáva pár informácií z histórie a nezabúda ani na upozornenia o bezpečnosti pri pokusoch.

Kniha je rozdelená do štyroch celkov podľa toho, čomu sa pokusy venujú alebo kde nájdeme ich hlavný zdroj materiálu. Prvé sú pokusy s potravinami. Ďalej sú to návody s názvom Doma. Využívajú sa pri nich bežné predmety, ktoré máme v domácnosti. Predposlednou témou je vodný svet, kde deťom pri pokusoch pomáha (ako ste asi pochopili) voda. Posledným okruhom sú pokusy, ktoré sa dajú robiť vonku alebo sú nejakým spôsobom spojené s prírodou.

O každom pokuse nájdete pár slov, ktoré deti môžu motivovať. Nechýba ani približný čas, koľko by pokus mal trvať. Vďaka tomu si viete zhodnotiť, či máte dosť času alebo či si vyberiete niečo jednoduchšie. Ďalším skvelým ukazovateľom je náročnosť. Nízka, stredná či vysoká. Nechýba zoznam vecí, ktoré budete pri pokuse potrebovať a samozrejme postup. Veľmi pozitívne hodnotím, že je napísaný zrozumiteľne. Ak sa staršie deti rozhodnú robiť pokusy sami, nemali by mať žiaden problém.

Mne sa veľmi páči, že každý pokus obsahuje aj vysvetlenie ako funguje. Prečo sa tento jav deje. Navyše väčšinou obohatené príkladom zo skutočného života. Napríklad ak deti vyrobia lepkavý sliz, autor im vysvetlí aj fungovanie pohyblivého piesku. Pre zvedavé deti (ako je aj môj syn) je to skvelý bonus.

Pokusov v knihe je naozaj veľa. Deti ich môžu využiť aj v škole. Môžu si vytvoriť modely lietadiel. Tie sme skúšali hneď v prvý deň a lietali parádne. Syna veľmi zaujali planéty z gumičiek či balónové raketové auto. Počas leta chceme vyskúšať slnečné odtlačky, či vypestovať rastlinku v škatuli od topánok. 

Kniha Domáce laboratórium u nás zažíva nevídaný úspech. Hoci je určená pre deti od 8 rokov, môj päťročný syn si v nej neustále listuje a vyberá, čo musíme skúsiť. Ak máte doma deti, ktoré majú záujem o vedu, poznávanie, tak táto kniha im určite urobí radosť. A ak sa im nechce učiť, môže kniha poslúžiť ako motivácia. Každé dieťa rado skúša nové veci.

Nahliadnite do knihy na stránke vydavateľstva:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/20165089/domace-laboratorium/

Titul: Domáce laboratórium

Originálny názov: Home Lab

Autor: Robert Winston

Preklad: Martina Berecová

Počet strán: 160

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Albatros Media

Foto: Drominička

0 comments on “Domáce laboratórium (Robert Winston)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: