Romány

Dobrý deň, smútok – Akýsi úsmev (Françoise Saganová)

Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ prináša v krásnej reedícií v poradí druhú knihu od francúzskej autorky Françoise Saganovej. Kniha v sebe ukrýva dva tituly – Dobrý deň, smútokAkýsi úsmev.

Prvý z príbehov – Dobrý deň, smútok sa odohráva počas letnej dovolenky. Mladučká sedemnásťročná Cécile je so svojím otcom Raymondom a jeho mladou priateľkou Elsou. Neskôr sa k nim pridáva zrelá žena menom Anna, ktorá je rodinná známa a je zaľúbená do Raymonda. Cécile sa rozhodne pohrávať s osudom. Nielen svojím, ale aj ich. Druhý príbeh s názvom Akýsi úsmev je o mladej študentke práva Dominique, ktorá sa zahľadí do staršieho ženatého muža. Ich pomer je krátky, ale intenzívny.

Debutová kniha Dobrý deň, smútok vyšla, keď mala autorka osemnásť rokov a ihneď sa stala senzáciou. Príbeh ako taký nie je ničím výnimočný. Rodinná dráma a vzťahy sú však vykreslené spôsobom, akým to dokáže iba táto autorka. Aj napriek tomu, že román písala ako mladé dievča, cítiť z neho vyspelosť a nadčasovosť. V príbehu sledujeme, ako mladé dievča spriada plány, aby sa zbavila ženy, ktorá si pripútala jej otca. Postava Cécile mi rozhodne nebola sympatická. Jej manipulácia, sebectvo a povrchnosť ma doslova zožierali. Potom však prišla tragédia a ja som si vravela, že sa zmení, dospeje a nájde v sebe kúsok pokory. Lenže môže sa zmeniť niekto, kto baží po zábave?

„…Pravdepodobne sa vôbec nedopustila cudzoložstva, lebo z toho sú nemilé úzkosti a zmätky. Žila ako tisíce iných žien a je na to hrdá, rozumiete? Žila ako mladá meštianska manželka a matka a neurobila nič, aby sa z tohto postavenia vymanila. Vystatuje sa, že neurobila ani to, ani ono, a nie tým, že niečo vykonala.“

str. 33

Druhá kniha s názvom Akýsi úsmev mi z týchto dvoch bavila o čosi viac. Dominique mi bola bližšia a to nie len kvôli menu. Vždy ma fascinuje vzťah mladej ženy a staršieho muža. Jeho rozhodnosť a jej poddajnosť. Aj napriek vedomiu, že je to iba krátkodobé, rozhodne sa podľahnúť. Na jednej strane to môžeme vnímať ako naivitu, na druhej ako túžbu. Túžbu získať človeka, ktorý sa tvári pred svetom nedostupne. Odmietnutie mužov, ktorí sú v podobnom veku a s jasnou budúcnosťou kvôli niekomu, s kým strávime iba málo ukradnutého času.

Autorka píše neunáhlene, s veľkou dávkou melanchólie. A presne tak treba jej knihy aj čítať. Pomaly, rozvážne, precítiť každé slovo, ktoré nám ponúka. Z jej kníh je cítiť nostalgiu a bohémsky francúzsky život. Či už je to rozmaznaná Cécile alebo intelektuálna Dominique. Obe sa nám vyrozprávajú zo svojich pocitov, svojich prehreškov aj túžob. Oba príbehy sú nadčasové a tak si môžu získavať stále nové a nové čitateľky. Knihy od Françoise Saganovej si vás podmania svojou clivotou a francúzskym šarmom. Neraz som aj ja mala túžbu prechádzať sa Parížskymi uličkami.

Knihu si môžete kúpiť v pevnej väzbe alebo ako e-knihu.

Titul: Dobrý deň, smútok a Akýsi úsmev

Originálny názov: Bonjour tristesse a Un certain sourire

Autor: Françoise Sagan

Preklad: Jozef Brandobur a Ján Belnay

Počet strán: 248

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Dobrý deň, smútok – Akýsi úsmev (Françoise Saganová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: