Detektívky Romány

Aféra pána Christieho (Nina de Gramont)

Vo vydavateľstve Slovart ma nedávno zaujala kniha od Niny de Gramont s názvom Aféra pána Christieho. Krásna obálka a pútavá anotácia na seba nenechali dlho čakať a ja som sa pustila do čítania detektívneho románu, ktorý bol inšpirovaný životom Agathy Christie.

Agatha Christie je v roku 1926 na začiatku svojej kariéry. Jej manželský život však ohrozí mladá sekretárka Nan O´Deanová. Jej tajný vzťah s pánom Christiem by sa mal čoskoro zmeniť na verejný. Agathin manžel Archie sa chce s Agathou rozviesť. Lenže v deň, keď jej to oznámi, Agatha zmizne. Jedenásť dní po nej všetci pátrajú. Kam zmizla slávna spisovateľka?

Podľa dostupných informácií Agatha naozaj zmizla na jedenásť dní a nikomu neprezradila, čo sa v tom čase dialo a kde bola. Autorka sa preto rozhodla napísať román, v ktorom týmto dňom dala zmysel. Kniha je zaradená medzi detektívne romány. Pripravte sa však na to, že ide skôr o drámu ako o detektívku. Hoci v príbehu bude aj vyšetrovanie a aj nejaké úmrtia, viac nahliadnete do života postáv a ich vzťahov.

Príbeh je prerozprávaný z pohľadu Nan. Milenky pána Christieho. Preto môže pôsobiť sugestívnejšie. Hoci sa mi kniha čítala od začiatku dobre, stále som čakala na detektívnu zápletku. Keď som si odmyslela, že som očakávala detektívny príbeh, tak bola skvelá. Nan popri prerozprávaní svojich aktuálnych zážitkov hovorí aj o svojej minulosti. Jej minulé príhody veľmi vplývajú aj na jej súčasné skutky. Každá kapitola odkrýva kúsok minulosti. Každou kapitolou mi stále viac a viac zvieralo hrdlo.

Autorka prináša do príbehu niekoľko zvratov, ktoré mi vyrazili dych. Ani neviem, či mi Nan ako postava bola alebo nebola sympatická. Určite som však voči nej cítila akúsi empatiu a miestami mi jej bolo ľúto. Veľmi sa mi páčila Agatha Christie. Detektívna zápletka bola tiež vcelku rafinovaná. V tom ma autorka prekvapila. Na konci všetko dávalo zmysel. 

Kniha Aféra pána Christieho je veľmi pútavým románom, ktorý je v malej miere inšpirovanými skutočnými udalosťami známej spisovateľky. Rozprávanie hlavnej postavy vás vďaka nečakaným zvratom udrží pri čítaní až do samého konca. Dômyselné prepletenie postáv a osudov ma naozaj dostalo. Ak máte radi romány plné tajomstiev, ktoré sa postupne odhaľujú, táto kniha by sa vám mohla páčiť.

Úryvok nájdete na stránke vydavateľstva:

https://www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/beletria/afera-pana-christieho.html?page_id=198583

Titul: Aféra pána Christieho

Originálny názov: The Christie Affair

Autor: Nina de Gramont

Počet strán: 336

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Drominička

0 comments on “Aféra pána Christieho (Nina de Gramont)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: