Detská literatúra

Netreba sa školy báť (Lenka Vymazalová, Katarína Gasko)

Vydavateľstvo Fragment prináša už tretie vydanie knihy Netreba sa školy báť, ktorú napísala Lenka Vymazalová a ilustrovala Katarína Gasko. Čo všetko v sebe ukrýva kniha pre deti, ktoré sa chystajú do školy?

Mám pocit, že to nie je tak dávno, čo som hľadala pre syna knihy, ktoré by nám uľahčili nástup do škôlky. Teraz, keď už je syn predškolák, začala som hľadať knihy, ktoré by mu priblížili školu, ako to v nej funguje. Už dávnejšie som zahliadla práve knihu Netreba sa školy báť, ale bola vypredaná. O to viac som sa potešila, keď vydavateľstvo prišlo s dotlačou.

Knihou nás sprevádza predškolák Martin. Vďaka milým a veselým príbehom postupne spoznáme proces nástupu do školy. Hneď v úvode chlapček nechce ísť do školy a vraj ju nepotrebuje. Veľmi oceňujem, ako šikovne autorka deťom naznačuje, prečo je škola dôležitá a čo všetko sa v nej deti môžu naučiť.

Ďalším veľkým míľnikom je zápis. Každý budúci prváčik si ním musí prejsť. Je pochopiteľné, že sa obávajú, čo ich vo veľkej škole a v triede čaká. Autorka deťom vysvetlí proces zápisu a vďaka Martinkovi sa budú deti o čosi menej báť. Najmä keď uvidia, že sa chlapček zo zápisu tešil.

Ďalej už je v knihe rozobratý postupne školský rok. Prvý deň v škole, čo je to zvonenie, rozvrh hodín a kto sú to týždenníci. Deti sa dozvedia aj to, na čo slúži žiacka knižka a čo je to písomka. Musím oceniť, že autorka ukázala deťom nielen to, že môžu mať samé jednotky, ale aj to, že nie každý deň sa im bude dariť. Aj napriek tomu však treba prekonať lenivosť a pripraviť sa na písomku. Záver patrí samozrejme vysvedčeniu, ktoré si deti po celom školskom roku zaslúžia.

Celá kniha je sprevádzaná aj básničkami, ktoré sa deťom veľmi ľahko dostanú do uška a budú mať pozitívny vplyv na ich myslenie. Okrem toho ju dotvárajú veselé a žiarivé ilustrácie Kataríny Gasko.

Netreba sa školy báť je veľmi užitočná kniha pre predškolákov. Deťom krásne na príbehoch vysvetlíme, čo ich čaká na zápise a aj v škole. Cez príbehy ich rovesníka si budú vedieť lepšie predstaviť rôzne situácie, ktoré ich neskôr čakajú. Môj syn je introvert a na nové situácie sa ho snažíme pripraviť najlepšie ako vieme a práve táto kniha je ideálna na prípravu do školy. Vhodné pre deti od 5 rokov – predškolákov. Myslím, že kniha je ideálna aj do škôlok, kde si pani učiteľky môže s deťmi jednotlivé príbehy prejsť a pomôcť im tak s ich veľkým nástupom do školy.

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/25507455/netreba-sa-skoly-bat/

Titul: Netreba sa školy báť

Autor: Lenka Vymazalová

Ilustrácie: katarína Gasko

Počet strán: 64

Rok vydania: 2023

Vydavateľstvo: Fragment

Foto: Drominička

0 comments on “Netreba sa školy báť (Lenka Vymazalová, Katarína Gasko)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: