Detská literatúra

Snehová sestra: Príbeh o Vianociach (Maja Lunde)

Autorka Maja Lunde sa u nás preslávila knihou Príbeh včiel. Mnohí z vás si na ňu určite spomínajú. Vydavateľstvo Tatran tentokrát prináša knihu z trochu iného súdka. Ide o detskú knihu s názvom Snehová sestra – Príbeh o Vianociach. Ja som jej neodolala a dobre som spravila.

DSC_0084

Blížia sa Vianoce a pre Juliana je Štedrý deň ten najkrajší deň v roku. Miluje atmosféru Vianoc. Jej typické vône a chute a všade blikotajúce svetielka. Okrem toho má Julian v tento deň aj narodeniny. Tento rok je však všetko iné. Julianova sestra Juni náhle zomrela. Rodina žiali, rodičia si ani neuvedomujú, že prichádzajú Vianoce. Ich domov vôbec neprevoniava sušienkami či ihličím. Niekoľko dní pred Vianocami sa Julian zoznámi s dievčatkom menom Hedviga. Juliana si získa svojou pozitívnou energiou, táraním. Ona ho pozve do ich domu. Tam to Vianocami priam kričí. Každá miestnosť je dokonale vyzdobená a žiari. Julian však vycíti, že Hedviga v sebe ukrýva tajomstvo. Postupne príde na to, čo sa s Hedvigou deje.

DSC_0094

Snehová sestra je jedna z najkrajších detských kníh, aké som čítala. Je rozdelená do 24 kapitol. Môžete si tak počas adventu prečítať každý deň jednu. Osobne si však myslím, že sa nedá prečítať iba jedna za deň. Aspoň ja som nevedela vydržať a chcela som sa dozvedieť viac.

Vianočná nálada je akýsi mäkký, plyšový pocit, ktorý šteklí prsty na nohách a z ktorého nám bije srdce o trošilinku rýchlejšie, ale nie až tak rýchlo, aby to bolo nepríjemné. (Str. 82)

Príbeh, ktorý sa ukrýva v tejto krásnej knihe je veľmi silný. Ukazuje nám silu skutočného priateľstva, učí nás, že je normálne smútiť za svojím blízkym, ktorý nás opustil. Asi je viac ako jasné, že počas Vianoc nás tento smútok sprevádza ešte viac. Autorka nám tak ukazuje, že sa treba tešiť zo života aj z atmosféry Vianoc, hoci je nám ťažko na duši. Možno sa niekomu bude zdať, že tento príbeh je pre deti príliš smutný. Ja si však myslím, že je poučný. Strata človeka je bežná súčasť života a možno práve tento príbeh pomôže deťom vnímať túto stratu inak.

DSC_0088

Kniha obsahuje množstvo ilustrácií a tie sú nádherné. Dokonale vystihujú text, ktorý čítate. Lisa Aisato sa s nimi skutočne krásne vyhrala. Deťom sa budú obrázky páčiť a ešte viac ich vtiahnu do deja. Knihu by som odporučila deťom približne od 10 rokov. Som si však istá, že si získa srdcia nielen detí, ale aj dospelých.

DSC_0090

Krásna detská kniha, ktorá vám navodí vianočnú atmosféru. Príbeh, ktorý vás dojme, aj vyčarí úsmev. Ilustrácie, ktoré vám vyrazia dych. Taká je Snehová sestra. Jedna z najkrajších vianočných kníh, aké som videla. Ak okolo nej pôjdete v kníhkupectve, bude vás lákať svojou obálkou. Siahnite po nej. Prelistujte si ju, prečítajte si kúsok. Som si istá, že sa vám zapáči tak ako mne a odnesiete si ju domov. Neskôr si ju budete čítať sami alebo s deťmi za svetla vianočného stromčeka. Alebo budete každou prečítanou kapitolou odratúvať dni do Štedrého dňa.

DSC_0091

Za tento knižný skvost ďakujem vydavateľstvu Tatran.

Kúpite je v každom dobrom kníhkupectve. Napríklad aj na Martinuse.

Titul: Snehová sestra – Príbeh o Vianociach

Originálny názov: Snøsøsteren

Autor: Maja Lunde

Ilustrácie: Lisa Aisato

Počet strán: 200

Rok vydania: 2019

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

1 comment on “Snehová sestra: Príbeh o Vianociach (Maja Lunde)

  1. Spätné upozornenie: Strážkyňa slnka (Maja Lunde) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: