Romány

Zošli nám dážď (Charles Martin)

Vydavateľstvo Lindeni minulý rok prinieslo knihu Keď svrčky plačú od Charlesa Martina. Kniha v sebe ukrývala veľmi krásny a silný príbeh. Keďže tá sa mi vtedy páčila, neváhala som a siahla som aj po ďalšom diele od tohto autora. Zošli nám dážď má opäť krásnu obálku a ešte emotívnejší príbeh.

DSC_0329

Joseph žije na samote v horách v jednoduchej chate. Jedného dňa začuje volanie o pomoc a podarí sa mu zachrániť matku s dvoma deťmi. Tá sa snaží utiecť a ukryť pred partnerom. Joseph im pomôže a zavedie ich za rodinou. Cestou domov sa rozhodne zastaviť vo svojom rodnom meste. Tu nájde svoju dávnu lásku Allie, ktorej život uštedril niekoľko rán. On opäť neváha a rozhodne sa pomôcť. Pomôže jej splatiť dlhy a naštartovať reštauráciu, ktorú predtým vlastnila. Okrem toho medzi nimi znova zaiskrí plamienok lásky. Na povrch však začnú vyplávať tajomstvá z minulosti. Dokáže Allie ustáť pravdu?

DSC_0328

Kniha ma vtiahla od prvých strán. Na začiatku sa síce odohralo viac rôznych príbehov a nevedela som, ako budú súvisieť. Samozrejme, neskôr sa všetko dokonale prepojilo. Čítalo sa mi dobre, kapitoly neboli príliš dlhé a príbeh bol veľmi pútavý.

Videl som psy bité ľuďmi, ktorí ich vlastnili, a keď ich niekto chcel pohladkať, keď sa niekto priblížil, vždy sa stiahli do bezpečnej vzdialenosti. Skúsenosti ich naučili, že všetky ruky vyzerajú rovnako, ale niektoré môžu poškrabkať medzi ušami a iné spôsobiť bolesť. Catalina videla veľa rúk. (str.55)

V príbehu bolo neustále cítiť akési tajomstvo. Ako čitateľ som si v hlave robila niekoľko teórií. Nakoniec som jednu aj uhádla. Táto malá predvídateľnosť mi však zážitok z knihy nezmenšila. Nejaký čas mi trvalo, kým som na to prišla a smerovali k tomu rôzne indície. Postupne sa tak odhaľoval život Allie a Josepha.

DSC_0326

Príbeh je silný a prevládajú v ňom rôzne emócie. Hlavná postava bola pre mňa tak trochu záhada. To ako každému nezištne pomáhal sa mi zdalo nereálne. Neskôr som si však domyslela, že sa snažil takýmto spôsobom vykúpiť zo zla, ktoré ho sprevádzalo. Chcel mať lepší pocit zo svojho života. Pritom bol vojnovým hrdinom a dostal niekoľko ocenení. Aj tak ho ťažilo niekoľko tajomstiev a jeho života sa stal jedným veľkým klamstvom. Klamal však pre ochranu niekoho iného. Koho? To sa dozviete až v knihe.

DSC_0331

Po „svrčkoch“ bola aj táto kniha veľmi dobrým čítaním. Aj keď sa mi niektoré zápletky zdali trochu nereálne, príbeh ako celok mal niečo do seba. Donútil ma zamyslieť sa nad pomocou druhým, nad nezištnosťou a aj nad tým, ako sa dá klamstvom ochrániť blízky človek. Príbeh o nádeji v lepšiu budúcnosť a o dávno stratenej láske sa bude páčiť ženám. Dovolím si tvrdiť, že knihu ocení skôr veková kategória 30+. Čítanie je oddychové a plné prekvapení. Nechýba ani množstvo myšlienok na zamyslenie.

Úryvok z knihy si môžete prečítať na stránke:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/21380560/zosli-nam-dazd/

Titul: Zošli nám dážď

Originálny názov: Send Down the Rain

Autor: Charles Martin

Preklad: Miriam Ghaniová

Počet strán: 272

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

0 comments on “Zošli nám dážď (Charles Martin)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: