Detská literatúra

Rozprávky na sladké sníčky (Alice Gregoryová, Christy Kirkpatricková)

Poznáte to, keď čítate deťom rozprávku pred spaním, ale oni nie a nie zaspať? Dokonca máte pocit, že sú ešte živšie a vzrušenejšie ako pred čítaním? Riešením by mohla byť kniha Rozprávky na sladké sníčky od spánkovej špecialistky Alice Gregoryovej a autorky detských kníh Christy Kirkpatrickovej.

DSC_0636

Táto kniha je iná, ako sme pri rozprávkach na dobrú noc zvyknutí. Knihu zostavila spánková špecialistka. Nájdete v nej okrem rozprávok aj rôzne cvičenia, ktoré by mali deťom pomôcť pri zaspávaní. Hneď v úvode si treba prečítať, ako máte knihu používať a pre koho je určená. Autorky uvádzajú, že kniha by mohla pri zaspávaní pomôcť deťom od troch do jedenásť rokov.

DSC_0638

My sme knihu testovali na našom dva a pol ročnom synovi. Nespadá ešte do vekovej hranice, pre akú je kniha určená, ale aj tak sa mu rozprávky páčili. Pri menších deťoch môže nastať problém s cvičeniami, ktoré sú súčasťou každej rozprávky. Dieťa má zatvoriť oči, predstavovať si, čo mu rodič číta, uvoľniť svaly a podobne. Toto určite menšie deti ešte nebudú vedieť, pri tých starších to už problém nie je a  pomôže to pri zaspávaní.

DSC_0640

Dôležité pri čítaní je, aby ste čítali monotónnym a upokojujúcim hlasom. Toto na naše dieťa zaručene fungovalo. Rozprávky sú napísané tak, že svojim spôsobom iba plynú. Nič vzrušujúce ani akčné sa v nich nedeje. To je zámer. Deti zostávajú pokojné a spolu s hrdinami z rozprávok zaspávajú. Pokiaľ už vedia aj pracovať s cvičeniami, pokojný spánok je zaručený.

DSC_0642

V detských knihách sú mimoriadne dôležité aj ilustrácie. Zvyčajne chválim tie plné farieb. Tu sú ilustrácie krásne, ale špecifické. Nie sú príliš výrazné a farebné. Dôvodom je, aby sa dieťa nesústredilo iba na obrázky. Samozrejme, pri prvých čítaniach ho budú zaujímať a treba si ich spolu s ním pozrieť. Pri ďalších čítaniach by však už dieťatko malo ležať so zatvorenými očami a v pokoji počúvať.

DSC_0641

Mne sa táto kniha páči a veľmi oceňujem, že sa na ňu špecialistka na spánok podujala. Aj napriek tomu, že obrázky nie sú „krikľavé“, je nádherná. Možno práve tá jednoduchosť dodáva knihe výnimočnosť. Som si istá, že pomôže mnohým deťom pri zaspávaní. Netreba sa však na to spoliehať. Ako je aj v knihe písané, každé dieťa je iné. Možno jedno zaspí skôr a iné neskôr. Na jedného bude fungovať rozprávka o žirafe zatiaľ čo na iného o slimákovi. Ak však má vaše dieťatko problém zaspať, za pokus to stojí. Pokiaľ chcete využívať aj cvičenia, tak odporúčam až pre deti od štyroch rokov. Tie už majú lepšiu predstavivosť. Menšie deti môžu zaujať rozprávky, tak ako to bolo pri našom synovi.

DSC_0637

Titul si môžete pozrieť na stránke vydavateľstva:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/22105562/rozpravky-na-sladke-snicky/

Titul: Rozprávky na sladké sníčky

Originálny názov: The Sleepy Pebble and Other Stories

Autor: Alice Gregoryová, Christy Kirkpatricková

Ilustrácie: Eleanor Hardimanová

Preklad: Zuzana Štelbaská

Počet strán: 88

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Albatros

Foto: Drominička

1 comment on “Rozprávky na sladké sníčky (Alice Gregoryová, Christy Kirkpatricková)

  1. Spätné upozornenie: Joga na dobrú noc (Mariam Gates) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: