Romány

Babská jazda (Judy Leigh)

Od autorky Judy Leigh som mala možnosť čítať knihu Ešte to nebalím …odkazuje babička a bolo to milé, oddychové čítanie. S radosťou som preto siahla aj po ďalšej knihe, ktorá u nás vyšla. Babská jazda sľubuje zaujímavé dobrodružstvo v Paríži.

Sedemdesiatnička Jen prekvapí svoje kamarátky, že sa ide vydávať. Eddieho však pozná iba niekoľko mesiacov a tak sú jej kamarátky mierne v šoku. Napriek tomu sa rozhodnú, že si užijú jej rozlúčku so slobodou vo veľkom štýle. Vyberú sa do mesta lásky, Paríža. Počas týždňa, ktorý spolu strávia, sa lepšie spoznajú a začnú meniť aj pohľad na svoj život. Užijú si týždeň plný pamiatok, skvelého jedla a nákupov.

“Kedy sa to stalo?” zapišťala Pam.

Jen sa usmiala od ucha k uchu. “Pred dvomi dňami. Na Valentína. Eddie ma požiadal o ruku… a na druhý deň som súhlasila.”

Rose sa zamračila. “Nie je to trochu unáhlené? Poznáš ho len od Vianoc. Dlhšie mi trvá, než si vyberiem niečo u mäsiara.”

str.29

Musím veľmi oceniť, že autorka si za svoje hlavne hrdinky vyberá ženy po sedemdesiatke. Nestáva sa totiž často, že práve dôchodkyne sa vydajú za dobrodružstvom. Je to však skupina žien, na ktoré netreba zabúdať a vďaka tejto knihe nám dokazujú, že aj oni majú ešte právo na zábavu a na lásku.

Prvé strany sú zoznámením s postavami. Keďže hlavných hrdiniek je päť, chvíľu mi trvalo, kým som sa s každou skamarátila a spoznala jej životný príbeh. Všetky však boli úžasné. Každá jedna si zaslúži obdiv a rešpekt. Keďže okolo mňa bývajú aj starší ľudia, neraz som si pri čítaní spomenula na svoju starú mamu či susedu. Pri predstave, že by šli na rozlúčku so slobodou do Paríža som sa musela pousmiať. Práve preto ma odhodlanie týchto piatich dám úplne dostalo. Autorka v príbehu krásne ukazuje, že vek nie je dôležitý a život sa dá užiť aj po sedemdesiatke. Nájsť lásku? Prečo nie. Na to nie je človek nikdy starý.

Príbeh sa čítal ľahko. Tešila som sa na dobrodružstvo spolu s babičkami (ako som si ich familiárne sama pre seba nazvala). Páčil sa mi Paríž tak, ako ho videli oni. Najkrajšie na všetkom bolo, že každá z nich ho videla inak. Každá si ho vychutnávala po svojom a každej zmenil život v inom smere.

Babská jazda je ľahké, oddychové čítanie, ktoré je predvídateľné. Ja som však ani neočakávala nič zamotané. Chcela som si iba užiť výlet do Paríža so šarmantnými dôchodkyňami. Kiež by som aj ja v ich veku bola natoľko aktívna, aby som sa mohla vybrať na podobný vzrušujúci výlet. Pri knihe som sa zasmiala, ale boli v nej aj pasáže, ktoré ma dojali. Všetky dámy som si obľúbila a bez problémov by som s nimi strávila o pár stránok viac. Knihu odporúčam starším ženám, ktoré si plánujú pri knihe oddýchnuť a nevadí im výlet do romantického Paríža.

Knihu si môžete pozrieť aj na stránke vydavateľstva, kde nájdete aj úryvok k prečítaniu:

https://www.grada.sk/babska-jazda-100046/

Titul: Babská jazda

Originálny názov: Five French Hens

Autor: Judy Leigh

Preklad: Dáša Vallo

Počet strán: 272

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Grada pod značkou Metafora

Foto: Drominička

0 comments on “Babská jazda (Judy Leigh)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: