Detektívky

Štvrtkový klub detektívov (Richard Osman)

Už viackrát som siahla po knihe, v ktorej boli hlavné postavy dôchodcami. Vždy to bol skvelý ťah. Ani tentokrát som neodolala lákavej novinke z vydavateľstva Slovart. Štvrtkový klub detektívov od Richarda Osmana ma dostal v prvom rade obálkou. Ani obsah však nezaostáva.

V luxusnom sídle pre seniorov v Coopers Chase sa pravidelne stretávajú amatérski detektívi. Snažia sa spoločne vyriešiť vraždy, ktoré miesta polícia už dávno odložila ako nevyriešené. Developer, ktorý chce v okolí budovať ďalšie luxusné bývanie a kvôli tomu zrušiť cintorín, zrazu príde o život. Klub detektívov sa pustí do riešenia čerstvej vraždy. Podarí sa im to?

Do čítania tejto knihy som išla s vedomím, že by malo ísť v jednom o detektívku a zároveň o oddychovku. V detektívkach, ktoré čítam, sú násilie a mŕtvoly na bežnom poriadku. V tejto knihe je ich oveľa menej. Pokiaľ sa opisuje zločin či vražda, opis je omnoho sofistikovanejší a určite vás nebude mátať po nociach. Možno aj to je dôvod, prečo sa tento typ príbehu nazýva aj „cosy crime“, niečo ako „príjemná detektívka“.

Štýl autora je veľmi špecifický a zrejme nie každému bude vyhovovať. Používa viac opisov a o čosi menej dynamiky. Aspoň v začiatku príbehu. Ku knihe sa však maximálne hodí. Poznáme dôchodcov. Keď chcú niečo rozpovedať, vedia byť veľmi kvetnatí a ubiehajúci od témy. Presne taká je aj kniha. Podľa mňa veľmi autentická. Neraz som sa nad ňou pousmiala.

Kniha má krátke kapitoly a rozbehnutých niekoľko pohľadov. Na jednej strane prostredie Coopers Chase s dôchodcami. Na strane druhej vyšetrovanie zo strany policajtov. Popritom denník jednej zo senioriek. Všetko sa strieda a vy jednoducho chcete vedieť, kto a akým smerom pokročil vo vyšetrovaní. Zhruba od polovice príbehu sa už kniha odkladala len veľmi ťažko. Rozuzlenie niekoľkých vrážd ma rozhodne dostalo.

Veľmi ma bavilo pátranie so seniormi. Všetky postavy som si obľúbila a neraz som sa na nich či spolu s nimi dobre zasmiala. Skvelými postavami však boli aj policajti. A viete čo? Ja som si dokonca obľúbila aj vraha (alebo vrahyňu?). Inými slovami, z knihy ide pozitívna energia vo všetkých smeroch.

Štvrtkový klub detektívov je kniha, pri ktorej si oddýchnete, zasmejete sa a potrápite si spolu so seniormi mozgové bunky. Dôkladne premyslená zápletka s nečakaným záverom. Navyše je v prekrásnom obale. Som si istá, že keď budete v kníhkupectve, neobíde ju bez toho, aby ste sa jej aspoň nedotkli. Ja neľutujem, že som si knihu prečítala. Teším sa na ďalšie časti s týmito prešibanými dôchodcami.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Kúpite ju v pevnej väzbe, ako eknihu alebo ako audioknihu.

Titul: Štvrtkový klub detektívov

Originálny názov: The Thursday´s Murder Club

Autor: Richard Osman

Preklad: Tamara Chovanová

Počet strán: 392

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Drominička

1 comment on “Štvrtkový klub detektívov (Richard Osman)

  1. Spätné upozornenie: Dva razy mŕtvy (Richard Osman) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: