Detská literatúra

Svet potrebuje človeka, ako si ty (Joanna Gainesová)

Pamätáte si ešte na detskú knihu Sme záhradníci, ktoré som vám nedávno predstavila? Vydavateľstvo Tatran prináša ďalšiu krásnu novinku Joanny Gainesovej. Kniha sa volá Svet potrebuje človeka, ako si ty. Opäť v sebe nesie krásne posolstvo.

Dnes je výnimočný deň. Ľudia sa schádzajú na lúke a začínajú si chystať balóny, ktorými zaplavia oblohu. Každý si robí ten svoj po svojom. Niekto sám, iní v skupinkách. Niekto ho chce mať veľkolepý a niekomu stačí aj jednoduchší. Výsledkom úsilia je obloha plná všakovakých balónov, ktoré sú krásne a najmä jedinečné.

A práve jedinečnosť sa snaží autorka deťom prostredníctvom príbehu vysvetliť. Na lúke vidíme rôzne osôbky. Všetky sú jedinečné. Rozdiel medzi nimi nie je len v pohlaví či farbe pleti. Som rada, že autorka nezabudla ani na ľudí s hendikepom. Pretože aj tí sú dôležití a výnimoční. Jedinečnosť však nemusí medzi nami byť iba kvôli zjavu, ale aj v povahe. Niekto je rád sám a niekto v spoločnosti. A to všetko je v poriadku. Autorka deťom krásne vysvetľuje jedinečnosť každého jedného človeka.

Text v knihe je veršovaný. Niektoré riadky sa mi čítali ľahšie, iné mi išli do ucha trochu horšie. Je to možno len otázka zvyku, pri častejšom čítaní by mi zneli verše plynulejšie. V predošlej autorkinej knihe bolo textu omnoho viac. Tu ide skôr o obrázkovú knihu. Textu je síce menej, ale je o to naliehavejší a trefnejší.

To, čo robí knihou úplne úžasnou, sú ilustrácie. Juliana Swaneyová odviedla krásnu prácu a vďaka jej kresbám deti pochopia zmysel knihy. Dokonale zachytila rôznorodosť detí a ešte krajšie je vidno to, ako sa deti navzájom rešpektujú a majú radi. Bez ohľadu na farbu pleti, záujmy či oblečenie. To je presne to, k čomu naše deti musíme viesť. K tolerantnosti a láske k blížnemu a ku kamarátom.

Kniha Svet potrebuje človeka, ako si ty je krásna. Nesie v sebe nádherný odkaz o jedinečnosti každého z nás. Deti sa vďaka nej naučia, že je úplne v poriadku byť odlišný a že každý z nás v sebe ukrýva dar, ktorý tento svet potrebuje. Poučný text je doplnený o prekrásne ilustrácie, ktoré budú obdivovať nielen deti, ale rodičia. Kniha je vhodná pre deti od 3 až 4 rokov.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Tatran

https://www.slovtatran.sk/svet-potrebuje-cloveka-ako-si-ty

Titul: Svet potrebuje človeka, ako si ty

Originálny názov: The World Needs Who You Were Made to Be

Autor: Joanna Gaines

Ilustrácie: Juliana Swaney

Preklad: Jana Báliková

Počet strán: 32

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Svet potrebuje človeka, ako si ty (Joanna Gainesová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: