Trilery

Druhá tvár (Ashley Audrainová)

Ashley Audrainová je kanadská autorka a Druhá tvár je jej debutovým románom. Anotácia sľubuje psychologickú drámu z pohľadu matky. Kniha zaznamenala obrovský úspech v USA aj v Kanade. Oplatí sa po nej siahnuť?

Blythe nemala práve ukážkové detstvo a pri rozhodovaní o tom, či mať dieťa alebo nie je opatrná. Je však očarená svojím manželom a postupne aj ona začne túžiť po bábätku. Na svet príde malá Violet. Blythe je odhodlaná urobiť všetko preto, aby jej bola dokonalou mamou. Nie je to však také jednoduché, ako si myslela. Je vyčerpaná, frustrovaná. Ako Violet rastie, tak sa Blythe zdá, že s ňou nie je všetko v poriadku. Aspoň nie, keď je s ňou Blythe. Dievčatko je zákerné a nepriateľské. Neskôr sa narodí Sam a Blythe si materstvo pri ňom začne konečne užívať. Prečo takýto vzťah nemá so svojou dcérou? Zlyhala ona alebo jej dcéra? Lenže osud ich rodine uštedrí poriadnu ranu. A vtedy sa Blythe život začne rúcať ako domček z karát.

Anotáciu k tejto knihe som si pozrela iba zbežne. Videla som, že na Goodreads má dobré hodnotenia a tak som sa rozhodla, že po nej siahnem. Na to, čo ma v nej čaká, som však rozhodne nebola pripravená. Neviem posúdiť, čo je to dobré alebo nie. Príbeh ma strhol, okamžite som sa doňho začítala. Autorka sa rozhodla prerozprávať ho ústami Blythe, ktorá ho rozpráva svojmu manželovi. Hovorí mu všetky svoje pocity, od zoznámenia až po súčasnosť. Popri tom sa čitateľ čo-to dozvie aj z Blytheinej minulosti. O jej matke i starej matke. Zisťujeme, prečo nemá chuť stať sa matkou.

Autorka sa rozhodla spracovať veľmi silnú tému. Komplikovaný vzťah matky a dcéry. Popôrodná depresia – aspoň tak to ja vnímam – a nečakané správanie Violet. Počas čítania som bola psychicky vyčerpaná, niektoré scény mi trhali srdce. Občas mi bolo zle aj fyzicky. Bilo sa vo mne toľko emócií, že som nebola schopná myslieť na nič iné. Spočiatku som Blythe odsudzovala a mala som pocit, že sa nesnaží a že jej mohol pomôcť psychológ. Neskôr som s ňou začala súcitiť. Premýšľala som, či za správanie Violet môže jej odmietanie alebo to má Violet jednoducho v sebe.

Táto dráma sa vám dostane do hlavy, či chcete alebo nie. Autorka sa s čitateľom zahráva a vďaka tomu ho núti neprestávať čítať. Aj ja som čítala. Aj napriek tomu, že som mala doslova strach, čo sa stane. Keď v príbehu nastal najväčší zlom, nebola som schopná nejaký čas vziať knihu do rúk. Autorka mi zlomila srdce. Nuž a keď prišiel záver a posledná veta, tak som si povedala… „Kde po dopekla je ešte niekoľko strán!“. Cítila som, že mi niečo ešte chýba. Chcela som vedieť ešte viac. Kniha sa mi natoľko dostala do vedomia, že keď mi v noci plakala Adelka a musela som k nej ísť, povedala som si v duchu, „nenadávaj, že musíš vstávať, lebo budeš ako Blythe.“

Druhá tvár je psychologická dráma, ktorá rozhodne nie je pre slabšie povahy. Obzvlášť náročné bude čítanie pre matky. Ale aj v bezdetných čitateľoch zanechá určite množstvo emócií a v neposlednom rade aj otázok. Aké je to, keď matka začne nenávidieť svoje dieťa a aké je to, keď matku nenávidí jej vlastná dcéra? Príbeh, z ktorého sa budem spamätávať ešte nejaký čas. Rozhodne však jedna z najlepších psychologických drám v ostatnom čase. V závere vám vyrazí dych a budete potrebovať viac odpovedí.

Knihu nájdete na stránke vydavateľstva:

https://www.slovtatran.sk/druha-tvar

Titul: Druhá tvár

Originálny názov: The Push

Autor: Ashley Audrain

Preklad: Simona Klimková

Počet strán: 288

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

1 comment on “Druhá tvár (Ashley Audrainová)

  1. Spätné upozornenie: Posledná vec, čo mi povedal (Laura Daveová) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: