Detská literatúra

Vyberte sa spolu s nami do lesa za zvieratkami (Rachel Piercey)

Môj syn miluje knihy. Či už sú rozprávkové alebo encyklopédie. Úplne najviac ho však bavia knihy, kde sa niečo hľadá. Preto sme si vybrali aj knihu Vyberte sa spolu s nami do lesa za zvieratkami. Napísala ju Rachel Piercey a lepšie sme nemohli vybrať.

Celou knihou deti sprevádza Macko. V knihe je šestnásť scenérií. Postupne sa prechádza z jari do zimy. Deti vďaka putovaniu ročnými obdobiami spoznávajú život v lese. Každá dvojstrana so scenériou má svoju básničku. Ja som ju synovi čítala hneď na začiatku. On si zatiaľ prezeral obrázok plný zvieratiek.

To, čo nás bavilo úplne najviac, boli samozrejme úlohy na hľadanie. Ja som synovi prečítala zadanie a on hľadal. Pokiaľ som videla, že sa trápi a nevidí, čo hľadáme alebo nepoznal niektoré zvieratko, snažila som sa ho naviesť prostredníctvom niečoho známeho v okolí.

Musím veľmi oceniť, že zadania boli formulované tak, že aj keď dieťa nepozná zvieratko, môže ho nájsť podľa doplňujúcej informácie. Nie je uvedené iba „sova, had alebo vtáky“. Vždy je k pojmu pridané čosi, čo deťom s hľadaním pomôže: Múdra sova sa snaží spať, had sa vyhrieva na slniečku, dva vtáky sa vracajú z teplých krajín. Beriem to ako veľké plus najmä pri menších deťoch. Napríklad Matej pri zadaní „SKUNK drieme pod kríkom“ netušil, čo je skunk, ale hľadal podľa toho, aké zvieratko spí pod kríkom.

Scenérie ukazujú život zvierat v lese. Vidíme ich domov, lesnú školu. Macko nás vezme aj na zajkovu oslavu narodenín či na športový deň. Počas leta si pôjdu deti so zvieratkami zaplávať a nevynechajú ani skvelý piknik. Zahrajú si divadlo a nezabudnú sa ani rozlúčiť s letom. Jeseň už je v lese daždivá, ale ideálna na tvorenie. V zime nám zvieratká ukážu zimné športy a vezmú deti aj na zimnú slávnosť. Nuž a na záver sa všetci uložia na zimný spánok.

Kniha sa však zimným spánkom nekončí. V závere je ešte zhrnutie od jari po zimu nazvané Po stopách v prírode. Sú tu obrázky, ktoré sa dajú nájsť v scenériách a deti sa opäť môžu pustiť do hľadania. K tomu je aj niekoľko slov o hniezdach, kôre, sezónnom ovocí, pavučinách či o zvieracích stopách. Navyše je tu aj úloha, ktorú môžu deti robiť vonku. Na jar je to hľadanie hniezd v korunách stromov, v lete môžu deti spoznávať ovocie, ktoré práve rastie. Deti nabáda aby si počas prechádzky nakreslili tvary pavučín alebo sledovali zvieracie stopy v snehu.

Ak by som mala menovať knihu, ktorá môjho syna v poslednom čase nadchla najviac, tak je to určite táto. Interaktívna kniha, kde sa hľadá a zároveň učí. Deti milujú zvieratká a tie v knihe sú krásne ilustrované. Vďaka úlohám sa zabavíte nielen počas čítania, ale aj popri prechádzke v lese. Vekové odporúčanie na knihe je 5+. U nás zaujala aj štvorročného.

Knihu kúpite aj na Martinuse.

Titul: Vyberte sa spolu s nami do lesa za zvieratkami

Originálny názov: If You Go Down to the Woods Today

Autor: Rachel Piercey

Preklad: Mária Štefánková

Ilustrácie: Freya Hartas

Počet strán: 40

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Drominička

1 comment on “Vyberte sa spolu s nami do lesa za zvieratkami (Rachel Piercey)

  1. Spätné upozornenie: Vianoce v čarovnom lese (Rachel Piercey) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: