Young adult

Môj prvý tanec (Nicola Yoon)

Po knihe Láska a gelato som opäť dostala chuť na niečo zo žánru young adult. Tentokrát to bola kniha Môj prvý tanec od jamajsko-americkej autorky menom Nicola Yoon.

Evie po rozvode rodičov neverí na lásku. Ešte nedávno milovala romantické knihy, teraz sa ich zbavuje. Aj tak nič nie je ako v knihe a láska sa skončí zlomeným srdcom. Zrazu sa jej pred očami začne zjavovať koniec každého vzťahu. Spúšťačom je bozk, ktorý si dá zamilovaný pár pred Evie. Je pre ňu frustrujúce vidieť koniec vzťahov a nerozumie, prečo má práve ona tieto vízie. Pátranie ju dovedie do tanečnej školy. Tu spoznáva chalana menom X. Aj napriek zatrpknutiu sa jej X dostane pod kožu. Bude vidieť Evie aj tu koniec vzťahu?

Dôvodov, prečo som sa rozhodla siahnuť po tejto knihe, bolo hneď niekoľko. V prvom rade prekrásna obálka, ktorá sa nedá prehliadnuť. V ostatnom čase ma začali tieto knihy pre mladšie ročníky baviť viac a viac. Dôvodom môže byť aj to, že aj napriek tomu, že sú plné emócií, tak nie sú príliš náročné na sústredenie. A ten najhlavnejší dôvod bola prekladateľka. Denisku mnohí z knižného sveta poznajú ako skvelú bookstagramerku. Keď počas prekladu pridávala fotky so svojimi emóciami, nedalo sa knihu nečítať. Som za to vďačná.

Kniha sa číta naozaj ľahko a rýchlo. Pomáhajú tomu aj rôzne správy medzi postavami, či vízie mladej Evie. Text aj výrazy sú perfektne prispôsobené mladým čitateľom a najmä čitateľkám. Príbeh je prerozprávaný priamo hlavnou hrdinkou a tak sa jej veľmi rýchlo dostanete do hlavy a naladíte sa na tú správnu vlnu.

Keď sa Evie začali vízie, bolo to pre mňa samozrejme málo uveriteľné.  Príbeh však vhodne posúvali vpred. Postupne som už len čakala, kedy bude mať ďalšiu. Miestami som sa ich aj obávala, aby sa pár nerozišiel. Všetko v knihe malo svoje opodstatnenie, nepostrehla som žiadne nudné miesta. Autorka mladým čitateľom okrem iného ukazuje aj, aké následky môže na deťoch zanechať rozchod rodičov. Hoci už majú aj tesne pred maturitou. Páči sa mi aj rôznorodosť postáv. Na jednej strane bohatá Cassidy, na inej strane staromódny Martin.

Kniha bola veľmi vtipná, neraz som sa doslova zadúšala smiechom. Vďaka Deniske som vedela, že v nej bude aj niečo, čo mi zlomí srdce. Keď ten moment prišiel, mala som chuť odhodiť ju  a nenávidela som autorku, že to spravila. Kniha mi naozaj zlomila srdce. Doslova mi ho roztrhla na drobné kúsky.

Ak máte radi žáner young adult alebo hľadáte darček pre mladé dievča 17+, Môj prvý tanec je skvelou voľbou. Romantická kniha, ktorá nie je iba o sladkých bozkoch a zamilovaných pohľadoch. Je plná emócii, je vtipná, je ironická a zlomí vám srdce. Je to kniha, ktorú by si mladé čitateľky mali prečítať. Ukrýva v sebe totiž omnoho viac ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia. Tu si môžete prečítať úryvok:

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/23682774/moj-prvy-tanec/

Titul: Môj prvý tanec

Originálny názov: Instructions For Dancing

Autor: Nicola Yoon

Preklad: Denisa Lesniaková

Počet strán: 280

Rok vydania: 2021

Vydavateľstvo: Albatrosmedia pod značkou CooBoo

Foto: Drominička

0 comments on “Môj prvý tanec (Nicola Yoon)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: