Novela

Bosí sme prišli na svet (Silvia Bystričanová)

Slovenskú autorku Silviu Bystričanovú evidujem už pár rokov, ale až doteraz som žiadnu jej knihu nečítala. Zmenila to až kniha Bosí sme prišli na svet. Som rada, že som sa konečne odhodlala siahnuť po jej tvorbe.

Vincent Borovský má spokojný život. Jedného dňa sa však zobudí so zvláštnym pocitom akéhosi vyhorenia. Kolega mu odporučí stretnutie s tajomným mužom menom Teodor. Ten preváža po jazere ľudí z jedného brehu na druhý. Počúva ich príbehy a veľmi múdro ich vždy nasmeruje, kam treba. Viktor tu nachádza aj Bereniku, ktorá jeho život zmení naruby.

Musím sa priznať, že túto autorku som odkladala roky najmä preto, že som mala rešpekt. Mala som tušenie, že v jej knihách pôjde o čosi viac a bude na ne treba viac sústredenia. Môžem iba potvrdiť, že to tak bolo. Nie však v zlom zmysle. Užila som si každé jedno starostlivo vybrané slovo.

Príbeh je jednoduchý, ale jeho prevedenie je krásne poetické. Autorka sa dokonale pohráva so slovami a čítanie je tak balzamom pre dušu. Vďaka krátkym kapitolám si môžete tie ľúbezné slová nechať doznieť v hlave a dať im ten správny význam. Kniha by sa dala prečítať aj za jedno popoludnie. Ja som si ju však dávkovala po dúškoch. Chcela som s ňou prežiť čo najdlhší čas.

Dnes kráčal pomaly, akoby ho rozhovor so ženou v člne unavil. Začať hádku je ľahké, ale rozhodnúť sa ukončiť ju tak, aby mala zmysel, to vyžaduje istý druh láskavosti, povedať pravdu slovami, ktoré neublížia. A vtedy má aj hádka zmysel, ak sa po nej dokážeme láskyplne pozrieť na toho druhého.

str.61

Autorka nám vďaka rozvážnej postave Teodora ukazuje, ako si život zbytočne komplikujeme. Treba hľadať čaro v bežných veciach. Tešiť sa aj z maličkostí a potom sa aj náš život ukáže v lepšom svetle. Je to postava, ktorá váži každé gesto či slovo. Všetci ho rešpektujú a aj nám čitateľom sa jeho slová vryjú do pamäti. Niektoré rady možno zmenia aj čitateľov pohľad na život. Nasmerujú ho.

Toľko sa toho v ten deň na svete stalo, ale nič sa nestalo, ak sa to nestalo vám, často hovorieval Teodor.

str.111

Príbeh je o nájdení samého seba, o láske, priateľstve aj o vzťahoch. Veľmi ma potešilo, že ide o príbeh, ktorý je pozitívny. Ja som mala po dočítaní príjemný pocit, ktorý sa so mnou niesol ešte nejaký čas. Usmievala som sa a pokojne by som čítala ešte o niekoľko strán naviac.

Bosí sme prišli na svet je krásnou poetickou knihou, ktorá vás prinúti sa zamyslieť. Vyčarí vám úsmev na tvári, zamilujete si postavy a budete s nimi prežívať ich radosti aj drobné starosti. Spôsob, akým autorka využíva čaro slovenčiny, si zamilujete. Pre mňa to bola prvá skúsenosť s autorkou, ale rozhodne nie posledná.

Úryvok z knihy nájdete na stránke vydavateľstva:
https://www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/beletria/bosi-sme-prisli-na-svet.html?page_id=59775

Titul: Bosí sme prišli na svet

Autor: Silvia Bystričanová

Počet strán: 152

Rok vydania: 2018

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Drominička

1 comment on “Bosí sme prišli na svet (Silvia Bystričanová)

  1. Spätné upozornenie: Tu som doma (Silvia Bystričanová) – Drominička Číta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: