Romány Srdcovky roka 2022

Tu som doma (Silvia Bystričanová)

Slovenská autorka Silvia Bystričanová má na konte desať kníh, ktoré vyšli vo vydavateľstve Slovart. Poslednou z nich je kniha s názvom Tu som doma. Prekrásna obálka plná iskerníkov v sebe ukrýva ešte krajší príbeh.

Naďa Wernerová sa ocitá u advokáta, ktorý jej práve oznámil, že zdedila obytný dom po svojom strýkovi, ktorého nepoznala. Nevie, čo ju šokuje viac. To, že mala strýka, ktorý o nej vedel, ale ona o ňom nie, alebo to, že dievča, ktoré býva v podnájme v malej garsónke je zrazu majiteľkou lukratívneho domu? V bytovom dome je jeden byt voľný a tak sa Naďa rozhodne vziať svoj život pevne do rúk. Postupne spoznáva obyvateľov a teraz aj svojich susedov. Ako veľmi jej cudzí ľudia dokážu zmeniť pohľad na život?

Od autorky som predtým čítala iba jednu knihu Bosí sme prišli na svet a tá bola ako balzam na dušu. Presne takou je aj táto. Je útla a ja som ju dokázala prečítať za jedno popoludnie. Verte mi, naozaj som si ju chcela šetriť. Príbeh ma však vtiahol natoľko, že sa nedalo prestať čítať. Autorka sa krásne zahráva so slovíčkami. Každé jedno má význam a nič nie je navyše.

Sme svedkami hriechov, pádov, ľudských zranení aj sebazaprení. Netreba hromadiť kamene, pretože vždy by niekto v hneve hodil rád kameňom. Niet zeme bez hada v kamení. Niet miesta, kde by ešte nikto neoral. Niet miesta, kde človek v ťažkostiach Boha by nevolal.

str.55

Každá kapitola začína príslovím. Už tu sa človek na chvíľu pozastaví a zamyslí sa. Lenže myšlienok je v knihe omnoho viac. Autorka sa zamýšľa nad životom, ale aj nad pominuteľnosťou. Nebojí sa napísať aj o konflikte, ktoré sa odohrá blízko nás. Aj napriek tomu však kniha zanecháva v čitateľovi iba pekné pocity. Po dočítaní som sa usmievala a cítila som pokoj. Nie je veľa kníh a autorov, ktorí by písali iba niečo pekné a pozitívne. V knihe snáď ani nie je negatívna postava. Zdá sa vám, že takto život nefunguje a je to iba ilúzia? Možno áno a možno nie. Možno nie je zlé obklopiť sa ľuďmi, s ktorými nám je dobre a eliminovať tých, ktorí v nás vyvolávajú hnev či smútok.

Postavy v knihe boli rôzne. Každý si nájde tú svoju. Či už je to egocentrický sused, ktorý v Nadi vidí jej talent a rozdúcha v nej oheň. Alebo to bude Jozefína, ktorá sa aj napriek svojim kilám navyše cíti ľahká a očarujúca. Ale možno sa vám zapáči kvetinár, ktorý dokáže očariť každú zákazníčku a najmä tie nezbedné dôchodkyne. A možno to bude práve Naďa. Skromná a odhodlaná mladá žena, ktorá sa v živote musí spoliehať iba sama na seba. Má v sebe toľko pokory, že nedúfa, že by od života mohla dostať ešte niečo viac.

Tu som doma je kniha, ktorá pohladí dušu a dovolí nám veriť, že život môže byť plný radosti. Zdanlivo jednoduchý príbeh je posplietaný z krásnych myšlienok a prísloví ktoré v nás budú rezonovať dlhší čas. Autorka sa majstrovsky pohráva so slovami a vy ich pomaly nasávate očami a vychutnávate si ich  dochuť v srdci. Pre mňa je Silvia Bystričanová rozhodne autorka, ktorú chcem čítať aj naďalej, pretože po dočítaní jej kníh ma človek pocit, že je oddýchnutý a naplnený energiou.  

https://www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/beletria/tu-som-doma.html?page_id=195756

Titul: Tu som doma

Autor: Silvia Bystričanová

Počet strán: 152

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Slovart

Foto: Drominička

0 comments on “Tu som doma (Silvia Bystričanová)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: