Romány Srdcovky roka 2022

Tvrdá krajina (Benedict Wells)

Pre pár rokmi som od Benedicta Wellsa čítala knihu Na konci samoty. Dodnes ju mám v hlave zaznamenanú ako skvelú knihu, ktorú si v budúcnosti chcem ešte prečítať. Keď nedávno prišlo vydavateľstvo Lindeni s ďalšou autorovou knihou Tvrdá krajina, neváhala som ani sekundu.

Pätnásťročný Sam žije v malom meste Grady. Podarí sa mu nájsť brigádu v starom kine. Snaží sa tu skryť pred problémami, ktorá na neho číhajú doma. V kine sa spriatelí s Cameronom, Hightowerom a Kirstie. Pre nich je to leto pred nástupom na univerzitu a Sam si uvedomuje, že čoskoro sa jeho priatelia rozpŕchnu na rôzne strany. O to viac si týždne s nimi užíva.

V to leto som sa zamiloval a moja mama zomrela. Kniha začína úvodnou vetou, ktorá vám prezradí všetko. A aj napriek tomu chcete čítať ďalej. Príbeh je rozprávaním hlavnej postavy – Sama. Dostávame sa do hlavy dospievajúceho chlapca, ktorý sa ne jednej strane bojí o mamu, ale na druhej strane si chce užiť leto s novými priateľmi.

Vystrela sa, potom sa oprela. Tak blízko, že sa nám na lavičke takmer dotýkali ruky. „Toto mám na noci tak rada,“ povedala. „Je ako negatív dňa, všetko je naopak. Hluční stíchnu a tých, čo cez deň mlčia, zrazu počuť.“

str.96

Neviem ako to autor robí, ale aj zdanlivo jednoduchý príbeh sa čitateľovi dostane pod kožu. Autor dokonale opisuje atmosféru a neraz som mala pocit, že cítim zatuchnuté staré kino. Jeho príbeh je krásny, melancholický, emotívny aj smutný. Je v ňom všetko, čo od dobrej knihy môžete očakávať. Celým príbehom sa tiahne aj báseň s názvom Tvrdá krajina. Na prvý pohľad bezvýznamná, na konci však konečne dostane zmysel.

„Svojím spôsobom je pre mňa útechou, že človek zomrie len raz. Je toľko iných vecí, ktorých sa bojím, a mnohé z nich sa opakovali. Strach zo smrti je najväčší zo všetkých, no človek našťastie zomrie iba raz.“

str. 125

Príbeh je v prvom rade o prerode hlavného hrdinu z čudáckeho chlapca na muža, ktorý nadobudne sebavedomie. Vy prežívate všetko s ním. Jeho sklamania, aj radosti, jeho prvý bozk aj vylúčenie zo školy. Mňa veľmi dojímal jeho komplikovaný vzťah s otcom. Strach, čo s ním bude po smrti matky. Aj to, ako vám to všetko zlomí srdce.

Kniha Tvrdá krajina je pre mňa jedna z najlepších kníh, ktoré som tento rok a možno aj celkovo čítala. Dojímavý, krásny a zároveň smutný príbeh, ktorý je tak trochu melancholický. Veľmi sa mi hodí k jesennému počasiu, hoci sa odohráva v lete. Je to príbeh, ktorý vo mne zanechal veľa emócií a len ťažko ich viem v recenzií opísať. Určite sa oplatí ju prečítať a nájsť si v nej to svoje.

https://www.albatrosmedia.sk/tituly/24344919/tvrda-krajina/

Titul: Tvrdá krajina

Originálny názov: Hard Land

Autor: Benedict Wells

Preklad: Eva Budjačová

Počet strán: 288

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Lindeni

Foto: Drominička

0 comments on “Tvrdá krajina (Benedict Wells)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: