Romány

Pekár a vôňa príbehov (Carsten Henn)

Minulý rok nám vydavateľstvo Tatran prinieslo knihu Starec a more príbehov, ktorá si ihneď získala moje srdce. Tento rok vyšla od Carstena Henna v poradí druhá kniha s názvom Pekár a vôňa príbehov.

Primabalerína Sofia bojuje so svojím životom. Kvôli zraneniu už nemôže tancovať a ocitá sa v slepej uličke. Aby prejavila aspoň akú takú vôľu pracovať, ocitne sa v malej pekárničke. Jej plán je zostať v nej iba nevyhnutný čas. Lenže v pekárni nájde viac ako len zamestnanie. Pekára, ktorý jej ukáže tú správnu cestu.

Na túto útlu knihu som sa nesmierne tešila a som rada, že nesklamala. Starec a more príbehov síce nastavila latku dosť vysoko, Pekár však príliš nezaostával. Veľmi milo ma prekvapilo, keď autor hneď v úvode pripomenul postavu z prvej knihy. Bol to však iba jemný závan z minulosti. Teraz nám vyrozprával ďalší príbeh, ktorý každého chytí za srdce.

Pekár Giacomo sa mi ako postava veľmi páčil. Snáď viac ako Sofia. Po celý čas z neho cítite pokoru, lásku k práci, trpezlivosť. Cítite však, že v sebe ukrýva niečo, čo ho zožiera, s čím bojuje. Ale ako správnemu Talianovi ani jemu nechýba šarm a temperament. Počas toho, ako učí Sofiu piecť, jej a aj nám čitateľom odovzdáva množstvo krásnych myšlienok a pohľadov na život. Aby Sofii vysvetlil svoje myšlienky, využíval práve chlieb. A aj vďaka tomu sa už nikdy nebude na chlieb pozerať tak ako doteraz.

Autor príbeh popretkával viacerými osudmi obyvateľov malej dedinky. Mne najviac učarovala Anouk. Dievčatko, ktoré sa považovalo za Máriu (Ježiškovu mamu). Vďaka nej čitateľ zažije veľa úsmevných situácií. Zacítime aj akúsi trpkosť z postavy Elsy. Keď však poznáte dôvod jej uzavretosti, tak vás možno prekvapia aj slzy, ktoré vám zalejú oči. Tak to bolo aj pri Giacomovi. Zvieralo mi srdce a tak veľmi som ho chcela objať.

Pekár a vôňa príbehov je opäť krásnou a citlivou knihou, ktorá nikoho neurazí. Naopak, dokáže vám utriediť myšlienky, navodiť príjemný pocit po dočítaní. Dokáže vyčariť úsmev, ale možno aj pár sĺz dojatia. Je to kniha, ktorú môžu čítať starší aj mladší, ženy aj muži. Každý si tam nájde niečo iné. Je to kniha, pri ktorej budete mať chuť upiecť si chlieb a vložiť si do neho svoj príbeh a spievať svoju pieseň.

https://www.slovtatran.sk/pekar-a-vona-pribehov

Titul: Pekár a vôňa príbehov

Originálny názov: Der Geschichtenbacker

Autor: Carsten Henn

Preklad: Erika Ridziová

Počet strán: 232

Rok vydania: 2022

Vydavateľstvo: Tatran

Foto: Drominička

0 comments on “Pekár a vôňa príbehov (Carsten Henn)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: