Detektívky

Slečna Marplová – 12 nových príbehov

Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ pre fanúšikov Agathy Christie pripravilo krásne vydanie knihy s názvom Slečna Marplová – 12 nových príbehov. Ide o zbierku príbehov, ktorú napísalo dvanásť známych autoriek.

Postavu slečny Marplovej, ktorú vytvorila britská kráľovná detektívok Agatha Christie, majú čitateľa veľmi radi. Ja tiež veľmi rada čítam detektívky, kde je táto všetečná stará dáma hlavnou postavou. Jednou z pohnútok pri vytvorení tejto knihy bolo aj, aby svetoznáme britské autorky priblížili slečnu Marplovú aj mladším generáciám. A slečna Marplová si to určite zaslúži.

Ja som z autoriek čítala iba Lucy Foley, ktorá napísala Zoznam hostí, ale niektoré ďalšie mená mi boli tiež známe. Každá z autoriek poňala príbeh inak a po svojom. Vďaka tejto rozmanitosti sa slečna Marplová ocitá v rôznych kútoch sveta. Mňa najviac očarilo Taliansko a New York. Musím uznať, že všetky autorky sa snažili zachovať jej najznámejšie črty a zvyklosti. A tak som v každom príbehu cítila najbystrejšiu amatérsku detektívku. Či už to bolo vďaka ustavičnému pleteniu alebo vďaka nenápadnému skúmaniu ľudskej povahy.

To, že slečna Marplová bola v každom príbehu opísaná tak, ako ju poznáme, neznamená, že aj príbehy boli rovnako prepracované, ako sme zvyknutí od jej stvoriteľky. Niektoré ma bavili viac a niektoré podľa mňa nevyšli úplne najlepšie. Na jednej strane rozumiem, že do naozaj krátkeho príbehu sa nedá zakomponovať dostatočná premyslenosť, ale niektoré sa mi zdali naozaj iba slabším odvarom. Iné autorky však vo mne dokázali vzbudiť napätie a zapojili do vyšetrovania naplno aj moju myseľ. Tie príbehy som si užila. Príbehy však sú rozmanité a každý čitateľ si nájde svoje obľúbené. Či už je to zločin z vášne alebo pre peniaze. Slečne Marplovej neunikne nič.  Náznaky či indície si dá dokopy a každý prípad hravo vyrieši.

Čo sa tejto knihe nedá určite vytknúť je jej prevedenie. Úprimne priznávam, že nemám doma krajšiu knihu, ako je táto. Prekrásna obálka je doplnená o ešte krajšiu oriezku. A aj keď by som knihu už v budúcnosti nemala čítať, rozhodne sa jej nechystám vzdať.

Kniha Slečna Marplová a 12 nových príbehov vo mne zanechala zmiešané pocity. Zatiaľ čo obálka a spracovanie svojou krásou doslova vyráža dych, obsahovo sa mi zdala slabšia. Dvanásť svetoznámych autoriek prináša rozmanité príbehy. Niektoré sú premyslenejšie, iné menej. Myslím že fanúšikovia Agathy Christie si knihu prečítajú aspoň z akejsi nostalgie. Isto si v nej nájdu aj ten pravý príbeh pre seba. Keď náhodou nie, tak kniha bude aspoň krásnou ozdobou ich knižnice.

Knihu kúpite napríklad na Martinuse.

Titul: Slečna Marplová: 12 nových príbehov

Originálny názov: Marple: Twelve New Stories

Autorky: Naomi Alderman, Leigh Bardugo, Alyssa Cole, Lucy Foley, Elly Griffits, Natalie Haynes, Jean Kwok, Val McDermid, Karen M. McManus, Dreda Say Mitchell, Kate Mosse, Ruth Ware

Preklad: Lenka Cinková, Diana Ghanová, Jana Pernišová, Silvia Slaničková

Počet strán: 360

Rok vydania: 2023

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Foto: Drominička

0 comments on “Slečna Marplová – 12 nových príbehov

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: